Rysunek w zgłoszeniu patentowym. Jak go sporządzić? Kilka prostych zasad.

O zgłoszeniu patentowym pisaliśmy już wiele. Sporo było o poziomie wynalazczym. Część wpisów poświęcona była tematyce nowości. Zajmowaliśmy się także zagadnieniem tzw konwersji, czyli: zamianie wynalazku na wzór użytkowy. A dla twórców był też specjalnie dedykowany, krótki niezbędnik wynalazcy.

Dziś słów kilka o rysunku w zgłoszeniu patentowym

Co do zasady zgłoszenie wynalazku powinno zawierać rysunek, jeśli jest on niezbędny dla zrozumienia wynalazku. Najczęściej jest tak, że w opisie wynalazku umieszcza się przykład realizacji wynalazku i jego zobrazowaniem jest właśnie rysunek.

Ważne jest także to, że w zastrzeżeniu/zastrzeżeniach, po podaniu poszczególnych cech znamiennych, powinny się zawrzeć także oznaczenia odsyłające do poszczególnych fragmentów rysunku odpowiadających tym cechom. Oznaczenia te powinny być umieszczone w nawiasach (poniżej przykład – noża akustycznego).

Inaczej rzecz ujmując: jeśli rysunek umożliwia realizację zamierzonego celu stawianego przed wynalazkiem powinien znaleźć się w dokumentacji zgłoszeniowej.

Warto pamiętać, że w przypadku wzoru użytkowego rysunek to rzecz obowiązkowa!

Przykładowo, jest on niewątpliwie niezbędny w przypadku wynalazków dotyczących wytworów lub urządzeń scharakteryzowanych co do formy przestrzennej.

Jakie zatem są zasady dotyczące sporządzenia rysunków?

1. Nie powinny zawierać tekstu (z wyjątkiem pojedynczych wyrazów).
2. Powinny być wykonane liniami trwałymi, czarnymi, intensywnymi i ostrymi.
3. Przekroje powinny być oznaczone zgodnie z zasadami rysunku technicznego w sposób nieutrudniający czytania linii odsyłających oraz linii głównych.
4. Nie powinno być oznaczeń odsyłających, niewymienionych w opisie, i odwrotnie.
5. Oznaczenia odsyłające, dotyczące tych samych elementów, powinny być jednakowe w całym zgłoszeniu.
6. Jeżeli rysunki mają dużo oznaczeń odsyłających, zaleca się sporządzenie wykazu oznaczeń.
7. Na jednym arkuszu rysunku powinna znajdować się jedna figura.

Przykłady rysunków w opisach patentowych:

Nóż akustyczny w kształcie bryły o ostro zakończonym wierzchołku, na którego podstawie zainstalowany jest przetwornik piezoelektryczny, znamienny tym, że ma kształt klina (5) i zaopatrzony jest w przetwornik (1) drgań poprzecznych prostopadłych do wysokości (4) klina (5), przy czym przetwornik (1) ma postać płytki, na której powierzchnie boczne naniesione są elektrody (2), a jedna z nich jest przytwierdzona do podstawy klina (5).

Untitled 2

 

Inne przykłady:bez nazwy 2Untitled1

dede

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.